Der vil være masser af lokalhistorie på biblioteket den 14. november
Lokalhistorie

Lokalhistoriens dag i Hillerød

Tid
12:00 - 15:00
Sted
Lokalhistorisk Arkiv
Christiansgade 1,
3400 Hillerød
Vandrehallen
14. november er lokalhistorien i fokus på Hillerød Bibliotek. Der vil være lokalhistoriske oplæg og så udkommer både den lokalhistoriske Hillerød-kalender og årbogen fra Museum Nordsjælland

Hvis man er bare en smule interesseret i Hillerøds historie, så skal der sættes et stort kryds i kalenderen ud for den 14. november. Her vil Hillerød Bibliotek for første gang lægge hus til ”Lokalhistoriens dag i Hillerød”. 

”Som en del af den landsdækkende begivenhed ”Arkivernes dag” bruger vi anledningen til at fejre lokalhistorien i en mere bred forstand. Interessen for lokalhistorien i Hillerød er enormt stor, men det er jo ikke kun arkiver, der beskæftiger sig med kommunens historie,” siger Simon Schultz van Engeland, der til daglig er i Hillerød Lokalhistoriske Arkiv.

”Vi har derfor indbudt alle de andre lokalhistoriske arkiver, museer og foreninger til at fejre dagen sammen med os,” tilføjer arkivlederen. 

Til ”Lokalhistoriens dag i Hillerød” vil der være deltagelse fra Museum Nordsjælland, Hillerød Lokalhistoriske Forening, Frederiksborg Amts Historiske Samfund, Alsønderup-Tjæreby Lokalarkiv, Danske Slægtsforskere Hillerød og omegn, Brødeskov Lokalhistoriske Forening og Hillerød Lokalhistoriske Arkiv.

Årbog og kalender
Dagen indledes med oplæg fra klokken 12-13. Her vil publikum få en smagsprøve på, hvad der er af spændende indhold i dette års udgave af Museum Nordsjællands årbog og kalenderen fra Hillerød Lokalhistoriske Forening. Der vil være oplæg fra forskningskoordinater Pernille Pantmann, der blandt andet fortæller om Æbelholt Kloster og Frederiksborg Is. Derudover vil Arkivleder Simon Schultz van Engeland fortælle om Fantasiens Ø og om den nazistiske søofficer fra Hillerød.

Årbogen fra Museum Nordsjælland indeholder som altid mange spændende artikler. I år er der udover de allerede nævnte blandt andet artikler om ”De døde ved Sct. Annæ Kloster”, ”Menneskeskabte oversvømmelser ved Søborg Sø” og pengeskabstyven ”Det borende X”.

Efter oplæggene vil der fra klokken 13 til15 være mulighed for at tale med alle deltagerne fra kommunens lokalhistoriske arkiver, museer og foreninger, der hver især medbringer interessante udgivelser og genstande fra samlingerne.   

I samme tidsrum uddeles både kalender og årbog til medlemmerne af Hillerød Lokalhistoriske Forening (HLF). Det vil også være muligt at melde sig ind i foreningen. Det er selvfølgelig også muligt at købe både kalender og årbog uden indmelding i HLF. 

Arrangementet foregår på Hillerød Bibliotek den 14. november fra klokken 12-15. Det er gratis at deltage. Ingen tilmelding nødvendig.