Foto: Sophie Lund Rasmussen
Det Grønne Rum

En aften i selskab med Dr. Pindsvin

Tid
19:00 - 21:00
Pris
Adgangsbillet: Gratis
Sted
Hillerød Bibliotek
Christiansgade 1
3400 Hillerød
Vandrehallen
Hillerød Bibliotek og Danmarks Naturfredningsforening Hillerød inviterer tirsdag den 9. juni kl. 19 -21 til foredrag med Sophie Lund Rasmussen på Hillerød Bibliotek, Christiansgade 1, 3400 Hillerød. Det er gratis adgang. Husk tilmelding.

Vi elsker pindsvin- men de er i tilbagegang over hele Europa. I 2023 startede WWF Verdensnaturfonden og Dr. Pindsvin bevaringskampagnen Danmarks Pindsvin, der skal engagere befolkningen i at bevare pindsvinene i naturen. 

Danmarks eneste og meget folkekære pindsvineforsker, Sophie Lund Rasmussen, der også går under tilnavnet Dr. Pindsvin, vil fortælle os om sin spændende forskning, der forsøger at afdække hvorfor pindsvinene forsvinder, og hvad vi kan gøre for at redde dem.

Arrangementet er gratis, men du skal huske at tilmelde dig.