Vinderne af årets bogmærker 2026 er fundet
Endnu en gang har skoleklasser i Hillerød imponeret os med deres flotte og kreative bud på årets bogmærker.
Af Isabella Aleksandra Fuchs
Igen i år har skoleklasser i Hillerød deltaget i Hillerød Bibliotekernes bogmærkekonkurrence. Vi har modtaget mere end 350 kreative og flotte bud på årets bogmærke 2026.
Børnebibliotekarerne Aske og Anne, som står i spidsen for initiativet, er blæst helt bagover af de mange flotte bud og har været på hårdt arbejde for at udvælge tre vindere ud af alle de fantastiske bidrag. Der er blevet kåret én fra indskolingen, én fra mellemtrinnet og én fra udskolingsklasserne. Det har ikke været en nem opgave for panelet, da niveauet har været tårnhøjt, og der har været så mange skønne, sjove og fantasifulde bogmærker. Men de er nået frem til tre!
Vinderne for 2026 er:
🥇 Aura fra 2.y på Hillerød Vest Skolen afd. Ålholm
🥇 Kalle fra SA2 på Hillerød Vest Skolen afd. Alsønderup
🥇 Jakob fra 9.klasse fra Hillerød Lilleskole
Stort tillykke til alle tre! Børnebibliotekarerene glæder sig til at uddele præmier til vinderne og sejrskage til deres klasser.
Inden længe kan de tre vinderbogmærker findes ved skrankerne i børnebiblioteket, hvor alle er velkomne til at tage det, man bedst kan lide, med hjem.
Tak til alle elever for at deltage i konkurrencen!
Din klasse kan også være med
Årets bogmærke er en årlig konkurrence for alle skoleklasser i Hillerød. Konkurrencen starter hvert år omkring november måned, og i januar kåres tre vindere.