Børnebiblioteket ønsker sig flere tønder til udstilling: har I nogen, I vil donere?
På Børnebiblioteket arbejder vi på højtryk på at få sommerens middelalderudstilling klar, som åbner i slutningen af juni. Men vi mangler tønder og træspande - har I nogen, I kan undvære?
Af Isabella Aleksandra Fuchs

I den kommende sommerudstilling inviterer vi hele familien ind bag Middelalderborgens tykke mure, hvor I kan opleve livet og hverdagen i middelalderen. Men for at udstillingen kan stå fuldendt, har vi brug for flere tønder og træspande, som var uundværlige ejendele dengang!
Børnebiblioteket tager imod alle slags tønder og træspande. Store og små, hele og halve, med og uden hank. Se bare nogen af dem, vi allerede har på billedet. Dem og flere endnu har vi brug for!
Det er muligt at donere tønder og træspande fra d. 5. maj til 6. juni i Børnebibliotekets betjente åbningstid. Det er mandag-torsdag klokken 10.00-18.00 samt fredag og lørdag klokken 10.00-15.00.
Vi glæder os til at byde jer inden for i et storslået middelalderunivers!
På forhånd tusind tak for hjælpen!