Elge, urørt skov og moser: Bliv klogere på Naturnationalpark Gribskov

Foto: Danika Perkinson
Kom med bag om arbejdet med at etablere Naturnationalpark Gribskov, hvor Naturstyrelsen har skulle tænke helt anderledes og på naturens præmisser. Til dette foredrag kan du blive klogere på, hvilke oplevelser og arter der venter dig i naturnationalparken.
Date
Tid
17:00 - 18:30
Pris
Gratis adgangsbillet: Gratis
Sted
Vandrehallen
I samarbejde med
Naturstyrelsen
Adresse

Christiansgade 1
3400 Hillerød
Danmark

Gribskovs istidslandskab rummer en historie, hvor søer og moser blev drænet for at give plads til træproduktion. Men nu ændrer landskabet sig igen som naturnationalpark. Elge, krondyr og stude flytter ind, skov står urørt og vådområderne vender tilbage. 

Naturnationalparken skal være med til at styrke naturen og biodiversiteten i Danmark ved at skabe større sammenhængende naturområder. Hele 1.300 hektarer er der tale om. 

Hvad er særligt ved naturnationalparken, og kan man se elge?  

Naturnationalpark Gribskov har været undervejs siden 2020, og åbner snart for besøg. Vi inviterer Anna Thormann, projektleder for Naturnationalpark Gribskov, Naturstyrelsen, ind på biblioteket for at gøre os klogere på de naturoplevelser, der venter dig. 

Gribskov er helt særlig, da talrige dyr, planter og svampe findes her. Det er et hotspot for biodiversitet. Til foredraget vil du kunne høre om, hvordan man arbejder med urørt skov og skaber nye levesteder til sjældne og truede arter.  

Foredraget er gratis men kræver tilmelding. 

Vi glæder os til at se dig.